JAROSLAVA ŠRÁMKOVÁ

Žena s vášní pro vše okolo duše i těla

ZNÁŠ ŽELVUŠKU ?

Tak tuhle otázku mi naprosto nečekaně položil můj kolega jednoho dne v kanceláři :). Chvíli jsem ho nechápavě pozorovala a poté odpověděla, že ne.  Co je to za blbost, myslím si…v životě jsem o ničem takovém neslyšela.

Vzápětí už jsem s úžasem poslouchala, co že je ta želvuška vlastně zač. Ještě později jsem si pár dalších informací vyhledala na internetu. Mimochodem, narazila jsem při tom na zajímavou knihu – Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech -kde se dají najít zajímavé informace ze zvířecí říše .

ALE ZPÁTKY K ŽELVUŠCE 🙂

Nebudu vám složitě líčit její zařazení v biologické říši 🙂 je to prostě taková breberka 

Foto232-468x468

Je veliká – nebo spíše malinká- asi jeden milimetr a je rozšířená po celém světě, ačkoliv o tom většina z nás nemá ani ponětí – provedli jsme krátký průzkum 🙂 . Je to naprosto fascinující tvor. Je totiž prostě nezničitelná. Dokáže přežít cokoliv, s čím se na planetě Zemi může potkat.

A TEĎ SE RADĚJI POSAĎTE 🙂

Takže, želvušky mohou v pohodě vegetovat kdekoliv – na polárních ledových krách, v horkých přírodních pramenech, v extrémních nadmořských výškách třeba v Himalájích nebo na nejhlubším místě oceánu. Dokáží vydržet dlouhou dobu bez přísunu potravy.

Vědci je zkoušeli zmrazit na -272 stupňů Celsia nebo zahřát na 150 stupňů Celsia. S želvuškami to ani nehnulo. Dostaly dávku radiace, která je tisíckrát vyšší , než je dávka smrtelná pro člověka. Nic. Byly stlačeny tlakem šestkrát vyšším, než je na dně oceánu.  A co myslíte ? 🙂

Vědci je tedy zkusili poslat do vesmíru. A želvušky ? Upadly do stavu jakési “ hibernace“ a přežily. Po návratu na Zem se velmi rychle vrátily do normálu a začaly se vesele rozmnožovat.

universe-1057270_640

A PROČ O TOM VLASTNĚ PÍŠU ? 

Pořád jsem nedokázala želvušky dostat z hlavy…nevěděla jsem proč.  A dnes mi to najednou došlo ! Když se podívám okolo sebe, přemýšlím o tom, jak my lidé v dnešní hektické době žijeme. Vždyť my je vlastně napodobujeme !

Za každou cenu se snažíme vydržet a zvládnout extrémní podmínky.

Vstáváme za tmy a pak dlouhé hodiny pracujeme, nosíme si práci s sebou domů nebo dokonce na dovolenou. Někdy pracujeme i o víkendech. Snažíme se podávat super výkony, nedělat chyby a špatná rozhodnutí.

Osvojit si moderní MULTITASKING – neboli schopnost pracovat na více úkolech zároveň . Chceme zvládat kariéry, zároveň být dobrými partnery a rodiči, udržovat se v kondici a dobře vypadat, zároveň být vždy milí a usměvaví.

I my lidé dokážeme vydržet dlouhou dobu bez přísunu potravy a jedeme jen na “ kafe “ .  Žádná nemoc nás neporazí a nedonutí ulehnout do postele, když je nejhůř, máme přece spoustu zázračných pilulek, které stačí spolknout. Zvládáme fungovat jen s několika málo hodinami spánku. A pokud už to nezvládáme, i my umíme upadat do stavu “ hibernace “ a fungovat dál tak nějak automaticky.

heavy-934552_640

 A i my vydržíme docela slušný tlak, který na nás požadavky dnešní doby vyvíjejí 🙂

JSME VLASTNĚ DOST DOBŘÍ !

Akorát… vědci si kladou stále dokola jednu otázku . K čemu je vlastně želvuškám ta extrémní odolnost dobrá ??? No a já si pokládám tu samou otázku 🙂

  K ČEMU NÁM TO VŠECHNO JE ???

S láskou 

Jarka

Jaroslava Šrámková
Žena s vášní pro vše okolo těla i duše. Inspiruje a podporuje (nejen) ženy na jejich cestě k životním změnám. Autorka tištěných i elektronických knih. Více najdete ZDE.

Nejčtenější články

Sedím v kavárně a pomalu upíjím výborné kapučíno s jemnou pěnou. Zabořená do měkoučkých polštářků pozoruji velkým…
Dnes ráno jsem to pochopila. Přišlo to úplně náhle, bez předchozího přemýšlení... to poznání se najednou objevilo…
Ta myšlenka vám nejspíš bude připadat podivná. Copak hojnost se dá najít? Možná jsem jednoho dne šla…
Komentáře