JAROSLAVA ŠRÁMKOVÁ
Žena s vášní pro vše okolo duše i těla
Tak tuhle otázku mi naprosto nečekaně položil můj kolega jednoho dne v kanceláři :). Chvíli jsem ho nechápavě pozorovala a poté odpověděla, že ne. Co je to za blbost, myslím si…v životě jsem o ničem takovém neslyšela.
Vzápětí už jsem s úžasem poslouchala, co že je ta želvuška vlastně zač. Ještě později jsem si pár dalších informací vyhledala na internetu. Mimochodem, narazila jsem při tom na zajímavou knihu – Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech -kde se dají najít zajímavé informace ze zvířecí říše .
ALE ZPÁTKY K ŽELVUŠCE 🙂
Nebudu vám složitě líčit její zařazení v biologické říši 🙂 je to prostě taková breberka …
Je veliká – nebo spíše malinká- asi jeden milimetr a je rozšířená po celém světě, ačkoliv o tom většina z nás nemá ani ponětí – provedli jsme krátký průzkum 🙂 . Je to naprosto fascinující tvor. Je totiž prostě nezničitelná. Dokáže přežít cokoliv, s čím se na planetě Zemi může potkat.
A TEĎ SE RADĚJI POSAĎTE 🙂
Takže, želvušky mohou v pohodě vegetovat kdekoliv – na polárních ledových krách, v horkých přírodních pramenech, v extrémních nadmořských výškách třeba v Himalájích nebo na nejhlubším místě oceánu. Dokáží vydržet dlouhou dobu bez přísunu potravy.
Vědci je zkoušeli zmrazit na -272 stupňů Celsia nebo zahřát na 150 stupňů Celsia. S želvuškami to ani nehnulo. Dostaly dávku radiace, která je tisíckrát vyšší , než je dávka smrtelná pro člověka. Nic. Byly stlačeny tlakem šestkrát vyšším, než je na dně oceánu. A co myslíte ? 🙂
Vědci je tedy zkusili poslat do vesmíru. A želvušky ? Upadly do stavu jakési “ hibernace“ a přežily. Po návratu na Zem se velmi rychle vrátily do normálu a začaly se vesele rozmnožovat.
A PROČ O TOM VLASTNĚ PÍŠU ?
Pořád jsem nedokázala želvušky dostat z hlavy…nevěděla jsem proč. A dnes mi to najednou došlo ! Když se podívám okolo sebe, přemýšlím o tom, jak my lidé v dnešní hektické době žijeme. Vždyť my je vlastně napodobujeme !
Za každou cenu se snažíme vydržet a zvládnout extrémní podmínky.
Vstáváme za tmy a pak dlouhé hodiny pracujeme, nosíme si práci s sebou domů nebo dokonce na dovolenou. Někdy pracujeme i o víkendech. Snažíme se podávat super výkony, nedělat chyby a špatná rozhodnutí.
Osvojit si moderní MULTITASKING – neboli schopnost pracovat na více úkolech zároveň . Chceme zvládat kariéry, zároveň být dobrými partnery a rodiči, udržovat se v kondici a dobře vypadat, zároveň být vždy milí a usměvaví.
I my lidé dokážeme vydržet dlouhou dobu bez přísunu potravy a jedeme jen na “ kafe “ . Žádná nemoc nás neporazí a nedonutí ulehnout do postele, když je nejhůř, máme přece spoustu zázračných pilulek, které stačí spolknout. Zvládáme fungovat jen s několika málo hodinami spánku. A pokud už to nezvládáme, i my umíme upadat do stavu “ hibernace “ a fungovat dál tak nějak automaticky.
A i my vydržíme docela slušný tlak, který na nás požadavky dnešní doby vyvíjejí 🙂
JSME VLASTNĚ DOST DOBŘÍ !
Akorát… vědci si kladou stále dokola jednu otázku . K čemu je vlastně želvuškám ta extrémní odolnost dobrá ??? No a já si pokládám tu samou otázku 🙂
K ČEMU NÁM TO VŠECHNO JE ???
S láskou
Jarka
Nejčtenější články