JAROSLAVA ŠRÁMKOVÁ

Žena s vášní pro vše okolo duše i těla

LOUČENÍ S PODZIMNÍ MELANCHOLIÍ

Tak nám doopravdy začal podzim… došlo mi to dnes ráno. Stojím v koupelně u umyvadla a myji si ruce. Otočím hlavu a podívám se z okna. Mám odsud výhled na vysokou lípu v sousedově zahradě.

Zrovna v tu chvíli, kdy jsem se podívala ven, musel zafoukat vítr. Z okna vidím desítky žlutých lístků plachtících vzduchem a snášejících se k zemi. Vidím také dešťové kapky padající z nebe.

autumn-1004868_640

Srdce se mi zaplní smutkem a v očích mám slzy. Už zase?.. pomyslím si. Posledních pár dnů se mi to stává často. Smutek přichází ve vlnách a já si s ním, přiznám se, moc nevím rady. Párkrát už mi blesklo hlavou… prostě podzimní melancholie. Třeba jde o tohle.

Stejně ale nechápu proč. Mám teď přece hezké období v životě. Cítím se po letech doopravdy šťastná. Takže to celé nedává smysl. Pozoruji ty plachtící, žluté lístečky a v hlavě se mi najednou vynoří slovo LOUČENÍ… ty listy říkají, že léto je vážně u konce. Je čas se rozloučit.

tree-1658814_640

A NAJEDNOU MI TO DOJDE!

No jo, je čas se rozloučit! A já osobně mám loučení spojené s jakousi nostalgií, smutkem. Loučení je nevyhnutelnou součástí života. Jsou věci, situace a lidé, se kterými se z různých důvodů loučíme dobrovolně, z vlastního rozhodnutí. Já ale i tak cítím někde v pozadí smutek. Protože se vším je spojeno i něco hezkého, vždycky…

Jdu si tedy uvařit kafe, pohodlně se usadím na sedačce a obklopím se hromadou měkoučkých polštářků. A přemýšlím.

V přírodě je podzim obdobím sklizně. To, co jsme na jaře zaseli a pak tomu věnovali svou péči i energii, postupně rostlo, sílilo, rozkvetlo. Během léta pak dozrávaly plody. Teď je čas sklidit úrodu a užívat si ji.

To, co doteď nestihlo vyrůst a uzrát, to nyní prostě uvadne a odejde. Příroda se během podzimu ztiší a zklidní. Chystá se na zimu a odpočinek, aby na jaře byla znovu plná sil do nových začátků.

apple-1122537_640

MOŽNÁ SI TEĎ ŘÍKÁTE, JAK TO SOUVISÍ S LIDMI A PODZIMNÍ MELANCHOLIÍ…

Třeba u mě to bylo takhle. Na jaře jsem udělala takový „jarní úklid“ v mém životě. Dospěla jsem k nějakým rozhodnutím, naplánovala změny a pustila se do nových projektů. Během jara a léta jsem s chutí a nadšením podnikla kroky k tomu, aby se mé plány uskutečnily. Dala jsem do toho všeho opravdu hodně úsilí a energie.

Brzy na jaře jsem se vrhla do tvorby mých webových stránek a blogu. Začala jsem psát knihu o psychosomatice.  Rozhodla jsem se neprodloužit si pracovní smlouvu. Zjistila jsem, že prostě nedokážu trávit většinu svého času něčím, v čem se mi nedaří najít smysl – dělala jsem administrativní práci.

Rozhodla jsem se během léta odstěhovat z Prahy a žít s partnerem na vesnici, obklopená přírodou. No a ještě jsem se rozhodla konečně zrealizovat jednu cestu, o které jsem léta snila.

TEĎ TU SEDÍM V NOVÉM DOMOVĚ, S HRNKEM KÁVY. ZA OKNY PRŠÍ, FOUKÁ VÍTR A PADÁ LISTÍ… A JÁ VZPOMÍNÁM.

cobweb-1025021_640

V červnu jsem se rozloučila s tehdejšími kolegy. Bylo mi s nimi dobře, jen kancelářská práce mne prostě ubíjela. V červenci jsem se s oběma mladšími dětmi vydala na cesty. Objevovali jsme nejprve krásy Londýna a pak ostrova Mallorca.

V srpnu jsem nejdřív vyprovodila mladšího syna na jeho dlouhou cestu – dnes je to již více než měsíc, co žije a studuje na univerzitě na Aljašce. Uvidíme se až o Vánocích… Pak jsem zabalila své věci a potřetí během dvou let jsem se stěhovala.

Dcera zůstala v našem malém bytečku a žije tam teď s přítelem. Vídáme se málo a poslední dobou cítím, že jsme se odcizily… snad to není navždy.

sun-622740_640

Celé září jsem intenzivně pracovala na dokončení knihy POSLOUCHÁTE SVOJE TĚLO? aneb na slovíčko s nemocí… Je to kniha o tom, co nám prostřednictvím těla vzkazuje naše duše. A co s tím, když máme trápení na duši i na těle. 

VŠECHNO TO, CO BYLO PŘED PÁR MĚSÍCI JEN PLÁNY A SNY, JE DNES SKUTEČNOSTÍ.

Je konec… konec jedné etapy. Shodou okolností – a nebo třeba taky ne 🙂 – zároveň v mém životě i v přírodě. Je čas sklidit úrodu. A po sklizni je potřeba za ni poděkovat a pak si ji užít.

apples-805124_640

UŽ CHÁPU TEN SMUTEK… JE ČAS SE ROZLOUČIT!

„KDYŽ MÁŠ ODVAHU ŘÍCI SBOHEM, ŽIVOT TĚ OBDAŘÍ NOVÝM VÍTEJ“

PAULO COELHO

S láskou

Jarka

PS: Jestli váš život není zrovna úplně podle vašich představ a řešíte různé duševní i tělesné trable, klikněte na fotku a podívejte se sem 🙂

Minulá léta jste si stěžovali, že knihy za nejlepší cenu mají ti, co nakupují na poslední chvíli… a tak  letos budou ve výhodě ti, co nakupují dárky včas 🙂 

Využijte „first minute“ vánoční poloviční cenu!

Jaroslava Šrámková
Žena s vášní pro vše okolo těla i duše. Inspiruje a podporuje (nejen) ženy na jejich cestě k životním změnám. Autorka tištěných i elektronických knih. Více najdete ZDE.

Nejčtenější články

Sedím v kavárně a pomalu upíjím výborné kapučíno s jemnou pěnou. Zabořená do měkoučkých polštářků pozoruji velkým…
Celý článek
Dnes ráno jsem to pochopila. Přišlo to úplně náhle, bez předchozího přemýšlení... to poznání se najednou objevilo…
Celý článek
Ta myšlenka vám nejspíš bude připadat podivná. Copak hojnost se dá najít? Možná jsem jednoho dne šla…
Celý článek
Komentáře