JAROSLAVA ŠRÁMKOVÁ

Žena s vášní pro vše okolo duše i těla

JAK VYZRÁT NA JARNÍ ÚNAVU…

TAKÉ BÝVÁTE NA KONCI ZIMY TAK STRAŠNĚ UNAVENÍ ???

S příchodem jara se vyrojilo spoustu článků a informací na téma jarní únava.  Se zájmem si je pročítám a uvažuji o tom, jak každoročně, s železnou pravidelností, se tento fenomén na jaře objeví. Co to vlastně je, proč zrovna jaro a hlavně…

DÁ SE S TÍM VŮBEC DOOPRAVDY NĚCO DĚLAT ???

Jelikož jsem milovníkem psychosomatického přístupu k čemukoliv, použiji ho i při mém soukromém zkoumání jarní únavy 🙂sleep-1027884_640

Co se týká SOMA neboli tělesna…je jasné, že zimní období naši tělesnou schránku vyčerpává. Na dlouhou dobu se musíme rozloučit s přísunem slunečního svitu, který tělu rozhodně prospívá. Nízké teploty, sychravé počasí, studený vítr.

Většině z nás se zhorší stav pleti, kvalita vlasů, ozývají se bolesti v kloubech. Ve vzduchu poletují různé viry a naše imunita se snaží s nimi bojovat a dostává pořádně zabrat ! Býváme ospalejší, to nejspíš souvisí s tím, že je brzy tma. A naše biorytmy nám velí, jakmile se setmí, ulehnout do pelíšku 🙂 . Což ale není snadné zrealizovat, vzhledem k tomu, že v zimě je už okolo 16. hodiny tma.

bed-1013889_640

Co se týká  PSYCHÉ neboli duševna…Řadu týdnů žijeme ve světě, který je hodně šedivý, hnědý, černý. Tyto barvy, když jsou všude kolem nás, po čase začnou působit depresivně. A všimli jste si, jak v zimě svět ztichne ?

Většina zpěváčků odletí do teplých krajin. Neslyšíme tedy jejich zpěv. Opadá listí a tak nemůžeme poslouchat jeho šumění ve větru.  Zmizí i hmyz, který se umí projevovat docela hlasitě 🙂 Lidé mají tendence zůstávat doma, v teple. V parku se neozývá dětský smích a štěbetání.

PROSTĚ, SVĚT SE PONOŘÍ DO TMY A TICHA…

A nevím, jak to máte vy, ale na moji PSYCHÉ  tohle vše působí  hodně ! Takže, když to shrneme...není divu, že po několika takových měsících jsou naše tělo i duše unavené ! Nemělo by se to ale s příchodem jara změnit ?  Když vysvitne slunce, oteplí se, zpívají ptáčci a svět se začíná oblékat do barev ?  Neměli bychom být rázem plní nadšení a energie ? 

music-1020087_640

NEMŮŽU MLUVIT ZA VÁS OSTATNÍ, ALE JÁ TO MÁM TAKHLE…

Právě při kontaktu s tou vší krásou a probouzením se, s novými energiemi, tak právě tehdy si uvědomím, jak mne ty uplynulé měsíce vyčerpaly. A dojde mi… já se vlastně cítím strašně unavená ! Když se zamyslíme nad úlohou zimy v koloběhu ročních období, tak je to především odpočinek. Příroda se ponoří do tmy, ticha a prostě zpomalí. Odpočívá a nabírá síly.

Já osobně jsem to tedy minulou zimu nezvládla! V prosinci jsem se stěhovala, celý měsíc balenítřídění věcí, jejich přesun do nového bytu. Úklid starého bytu včetně malování. Dvě „přechozené“ virózy 🙂  Leden – snaha o uvedení nového bytu do obyvatelného stavu. Silná laryngitida, kdy jsem tedy sama sobě dopřála týden v posteli :).

Únor až duben – intenzivní kurz podnikání pomocí online marketingu. K tomu běžná 8 hodinová pracovní doba. Celé týdny již funguji takto. Okolo 7 vstát, jít do práce. Návrat okolo 18 hodiny. Občas nakoupit, uvařit, vyprat…a pak sednout k počítači . Velmi často usínám mezi jednou až druhou hodinou ranní – vlastně spíš noční 🙂

work-1015501_640

TAK…A ČEMU SE TEDY VLASTNĚ DIVÍM ? 

Proč jsem tak unavená ??? Příroda si odpočinula a teď “ jede “ naplno. Já prostě už nemůžu ! Takže, důležitá věc, jak vyzrát na jarní únavu .

Využijme zimu tak, jak nám to ukazuje Matka příroda 🙂 .

ZPOMALIT TEMPO, ZKLIDNIT SE. PONOŘIT SE DO TICHA. HODNĚ ODPOČÍVAT A NABÍRAT SÍLY NA DALŠÍ JARO A NA NOVÉ ZAČÁTKY 🙂 

11021101_10202547991621631_3551579514966397209_n

S láskou

Jarka

 

Jaroslava Šrámková
Žena s vášní pro vše okolo těla i duše. Inspiruje a podporuje (nejen) ženy na jejich cestě k životním změnám. Autorka tištěných i elektronických knih. Více najdete ZDE.

Nejčtenější články

Sedím v kavárně a pomalu upíjím výborné kapučíno s jemnou pěnou. Zabořená do měkoučkých polštářků pozoruji velkým…
Celý článek
Dnes ráno jsem to pochopila. Přišlo to úplně náhle, bez předchozího přemýšlení... to poznání se najednou objevilo…
Celý článek
Ta myšlenka vám nejspíš bude připadat podivná. Copak hojnost se dá najít? Možná jsem jednoho dne šla…
Celý článek
Komentáře