JAROSLAVA ŠRÁMKOVÁ

Žena s vášní pro vše okolo duše i těla

BYL JEDNOU JEDEN SEN

Je brzy ráno, přesně šest hodin a třicet minut. Vyhlédnu z okna našeho přízemního bytu a vidím, že u chodníku právě zaparkoval taxík. Je tu přesně, pomyslím si. A hned vzápětí…takže už je to doopravdy tady. Je úterý, 23.8.2016.

Dopijeme kafe a beze slova vstaneme od stolu. Vší silou se snažím zadržet slzy. Když ale vyjdeme ven, naložíme kufry a usedneme na zadní sedadla taxi, už to nedám…po tvářích mi tečou slzy jako hráchy. Ve zpětném zrcátku zachytím chápavý pohled taxikáře. Auto se odlepí od okraje chodníku a vydává se na cestu k letišti. 

aircraft-513641_640

DNES SE STANE SKUTEČNOSTÍ JEDEN SEN.

Můj syn David už zanedlouho nasedne do letadla a odletí až na druhý konec světa. Čeká ho 26 hodin dlouhé cestování. Celé to musí zvládnout úplně sám – Stockholm, Los Angeles, Seattle a pak Anchorage,  což je největší město Aljašky. Donedávna jsem netušila, že takové místo existuje.

Myslím na to, že v dávných dobách, když se chlapci měnili v muže, museli projít určitým rituálem. Museli se samotní vydat do divočiny a ulovit tam zvíře, třeba mamuta nebo medvěda nebo tak něco… Mám takový pocit, že tahle cesta je podobný rituál, taková přeměna mladíka v muže. Jasně, ulovit medvěda je asi těžší, ale i tak…

chugach-national-forest-1622635_640

A JAK TO BYLO S TÍM SNEM?

Jeho cesta vlastně začala už před osmi lety. Bylo mu 12, když se rozhodl přestoupit na sportovní základní školu a věnovat se atletice. Přišel mezi spolužáky, kteří se sportu věnovali třeba od 5 let. Od první chvíle poctivě trénoval, závodil a z posledních míst se pomalinku, ale opravdu hodně pomalinku propracovával dopředu.

Po 4 letech nastoupil na sportovní gymnázium a jeho cesta pokračovala. Rozhodl se, že atletika je jeho vášeň a že se jí prostě bude v životě věnovat. Jako jeho máma dobře vím, kolik potu, dřiny a únavy má za sebou. Také stovky hodin tréninku a všelijaká zranění. Vzestupy, ale také pády.

1962671_989245847758687_317254373392339478_n

Před dvěma lety jsme já a on odešli ze života, který jsme tehdy vedli. Vlastně to nebyl život, ale spíš přežívání. Už to tak dál nešlo a tak jme museli začít od nuly, v novém bytě, bez peněz. David mi ke škole a sportu zvládl i finančně vypomáhat.

JEDNOU PŘINESL ZE ŠKOLY LETÁK SPORTOVNÍ AGENTURY.

Tato agentura pomáhá mladým talentovaným sportovcům získat různě velké sportovní stipendium a umožnit jim studium na některé z univerzit v USA. Je to ale složitý proces a vyžaduje to dost velké počáteční investice.

img-20141130-wa0000

Vidím to jako dneska… je krátce před Vánoci, sedíme v kuchyni, pijeme kafe a David mluví o tom, že to by byl fakt jeho sen. Zároveň ale říká, že na to prostě nemáme dost peněz, aby mohl v USA studovat. Tehdy chtěl leták vyhodit do koše.

Vzala jsem ho a přilepila na zeď nad kuchyňský stůl. Říkám mu… je to tvůj sen, tak ho nezahazuj, necháme ho tady, každý den na očích a uvidíme…zbývaly ještě dva roky do maturity.

Běžel čas, do mého života vstoupilo plno nových věcí. Jednou z nich byl i kurz Stáni Mrázkové Podnikání z pláže. Je to kurz o tom, jak se pomocí online marketingu dá podnikat odkudkoliv, třeba i z pláže 🙂  Ta myšlenka mne od začátku nadchla a já se do kurzu přihlásila.

David mezitím dál žil atletikou – nakonec získal halový juniorský titul mistr ČR ve skoku o tyči, pilně studoval, aby měl dobrý prospěch, věnoval se angličtině.

11148369_879870168741488_4143042832861367123_o

Já jsem dostala nabídku práce s takovým výdělkem, který mi umožnil vzít si půjčku a začít celý proces předcházející studiu v zahraničí. Uplynulý rok jsme se oba pilně věnovali tomu, abychom se mohli vydat na cestu – každý na tu svou vysněnou pláž 🙂

Dnes je David studentem University of Alaska – studuje Journalism and mass communication a splnil si tak svůj druhý sen – chtěl by jednou být sportovním komentátorem. Získal plné sportovní stipendium, které je o dost tisíc větší než můj měsíční plat – tedy bývalý. Protože v červnu jsem odešla ze zaměstnání a rozhodla se naplno věnovat „podnikání z pláže“, protože jsem zjistila, že to je zase moje vášeň 🙂

Davidova cesta mne stále inspiruje… když se nevzdáte svých snů a uděláte pro to všechno, tak odměna může být opravdu neskutečná 🙂 

img_0760

„AŤ JSI KDOKOLIV A DĚLÁŠ COKOLIV, KDYŽ NĚCO DOOPRAVDY CHCEŠ, JE TO PROTO, ŽE SE TOTO PŘÁNÍ ZRODILO V DUŠI VESMÍRU. JE TO TVÉ POSLÁNÍ NA ZEMI.“

PAULO COELHO, ALCHYMISTA

Takže, pokud hledáte svoje poslání, prostě dělejte to, o čem sníte 🙂

S láskou

Jarka

PS: Někdy nás ŽIVOT PŘEVRÁTÍ VZHŮRU NOHAMA… ale víte co? Může to být PŘÍLEŽITOST UVIDĚT ŽIVOT Z JINÉ PERSPEKTIVY 🙂 Něco o tom vím…

Jaroslava Šrámková
Žena s vášní pro vše okolo těla i duše. Inspiruje a podporuje (nejen) ženy na jejich cestě k životním změnám. Autorka tištěných i elektronických knih. Více najdete ZDE.

Nejčtenější články

Sedím v kavárně a pomalu upíjím výborné kapučíno s jemnou pěnou. Zabořená do měkoučkých polštářků pozoruji velkým…
Celý článek
Dnes ráno jsem to pochopila. Přišlo to úplně náhle, bez předchozího přemýšlení... to poznání se najednou objevilo…
Celý článek
Ta myšlenka vám nejspíš bude připadat podivná. Copak hojnost se dá najít? Možná jsem jednoho dne šla…
Celý článek
Komentáře